Uppgradera din webbläsare.

Tyvärr är Internet Explorer en föråldrad webbläsare och vi stöder för närvarande inte den. För att få den bästa surfupplevelsen, vänligen uppgradera till Microsoft Edge, Google Chrome eller Safari.

Civilingenjörsprogrammet interaktion och design

Läser du Civilingenjörsprogrammet interaktion och design? Då är det här evenemanget för dig.

Information

När:

October 20, 2025

kl. 

9:00

12:00

Var:

Ljusgården, MIT-huset

Detta Jobbsnack har redan ägt rum, och går inte att anmäla sig till.

Information

Ta chansen att träffa arbetsgivare i regionen där alumner från ditt program nu jobbar. Talarna kommer bland annat att prata om hur de upplevde studietiden, hur de fick sitt första jobb och varför de arbetar med det de gör idag. Du kommer även få höra om vilka utmaningar alumnerna ställts inför, vilka kompetenser som är viktiga i deras jobb och vad de tagit med sig från utbildningen.

Anmäl dig genom att fylla i anmälningsformuläret nedan. Senast den 15 oktober behöver vi din anmälan. Vi bjuder på lunchen!

Hoppas vi ses!

Program

09.00-09.15 Välkommen, detta är Umeåregionens arbetsmarknad

09.15-09.45 Fredrik Johansson

09.45-10.15 Andreas Bolzyk

10.15-10.30 Paus och mingel

10.30-11.00 Anna Viklund

11.00-11.15 Summering och avslutning

11.15-12.00 Lunch och mingel

Föreläsare

Fredrik Johansson

Fredrik Johansson

Knightec Group

Fredrik Johansson är en driven entreprenör och erfaren digital designer med en stark tro på kraften i en empatisk och samskapande designprocess. Pluggade Civilingenjör Interaktionsteknik & Design (2002 - 2008) men började jobba redan under sitt sista år.

Som ingenjör har Fredrik alltid stått med ett ben i designvärlden och det andra i tekniken. Med en fast övertygelse om att det är i gränslandet mellan de två som den stora möjligheter att göra skillnad finns.

Idag är Fredrik designchef inom Design & Digital Experience på Knightec Group och ansvarar för teamet av designers och utvecklare som sitter på spetskompetens inom användarcenterad digital produkt- och tjänsteutveckling. Fredrik jobbar även själv i strategiska designprojekt som syftar till att hjälpa organisationer att bli mer kundcentrerade och att skapa digitala upplevelser som gör skillnad.

Innan Knightec Group drev Fredrik en av Sveriges första digitala byråer fokuserade på apputveckling och har även grundat och jobbat som produktdesigner på startupbolag inom personlig produktivitet och finans.

Anna Viklund

Anna Viklund

Frilansande frontendutvecklare

Anna är en kreativ problemlösare med stor passion för teknik. Hon läste Civilingenjörsprogrammet interaktion och design 2010-2015och jobbar idag som frilansande frontendutvecklare med fokus på webbapplikationer. Efter examen har Anna jobbat på mediebolaget VK Media, varit ute på startupäventyr i Kalifornien och jobbat som konsult på den digitala byrån Daresay. Med en bred erfarenhet i ryggen och stark vilja står hon idag på egna ben.

Anna har specialiserat sig på att bygga praktiska och användarvänliga verktyg för forskning, närmare bestämt AI-system för övervakning av biologisk mångfald. Hon jobbar idag med universitet och forskningsinstitut i Kanada och ingår i ett team av världsledande machine learning-forskare och entomologer. Hur teknik kan användas för studera och bevara insekter är en fråga som ligger Anna varmt om hjärtat.

Andreas Bolzyk

Andreas Bolzyk

Umeå kommun - DoIT

Andreas är en lösningsarkitekt med fler års erfarenhet avatt forma och implementera i gränslandet mellan teknik och verksamhet. Han haren bakgrund som civilingenjör i interaktion och design från Umeå universitet(2010–2016) och har arbetat inom både offentlig sektor, konsult och eget bolag.

Idag arbetar Andreas på Umeå kommun där han driver SmartStad-initiativet och leder utvecklingen av moderna IT- och dataplattformar. Medett innovationsdrivande arbetssätt utvecklar han hybrid- ochmulti-cloudstrategier och etablerar arkitekturprinciper som skapar långsiktigthållbara IT-miljöer.

Tidigare har han haft roller som lösningsarkitekt ochintegrationsarkitekt på myndigheter som Skatteverket och Tullverket, där hanarbetat med dataplattformar, integration och modernisering av komplexa system.Han har även varit verksam inom cybersäkerhet.

Med en IASA CITA-certifiering och erfarenhet av att ledatvärfunktionella team brinner Andreas för att bygga broar mellan IT ochverksamhet. Hans fokus är att driva förändring, stärka säkerhet och skapadigitala lösningar som gör skillnad – både för organisationer och förmänniskor.

Anmälan

Jobbsnack hanterar dina uppgifter i enlighet med GDPR (General Data Protection Regulation). Vi samlar in dessa uppgifter för att kunna administrera din förfrågan och för att kunna kommunicera med dig i relation till detta och vid framtida event kopplat till din utbildning. Du kan närsomhelst återkalla dina personuppgifter eller få information om vilka uppgifter som vi har registrerat genom att kontakta oss.
Tack! Vi har nu mottagit din anmälan.
Oj! Något gick fel, dubbelkolla så att alla fälta är rätt ifyllda.

Anmälan till 

Civilingenjörsprogrammet interaktion och design

 är nu stängd. Kontakta oss för mer information.

Kommande Jobbsnack

Flyttat från vårterminen 2025 pga. sjukdom

November 11, 2025

09.00

12.00

Internationell kris- och konflikthantering

Läser du Internationell kris- och konflikthantering eller Samhällsvetarprogrammet, fred och konflikt? Träffa alumner som berättar om sin karriärresa.

November 25, 2025

9:00

12:00

Branschutbildningen för museer och kulturarv samt Arkeologiprogrammet

Läser du på branschutbildning för museer och kulturarv, eller arkeologiprogrammet? Välkommen att träffa alumner som berättar om sin karriärresa.

180 företag

har redan engagerat sig i Jobbsnack

2600 studenter

har varit delaktiga i Jobbsnack